Načítavam moment...
Momentálne nie ste prihlásený

Lesk a bieda osemročných gymnázií (Späť na článok)

Pridajte priamu reakciu k článku


Hodnoť

Moja reč

Moja reč. Už dávno podobne sa vyjadrujem v diskusiách a aj vo svojej praxi som sa. Štát míňa obrovské úsilie zastúpené pedagogickým zborom na vylepšenie prospechu päťkára, avšak trojkárom nedáva šancu byť lepším a ešte lepším.
Pričom za 16 rokov praxe sa mi stalo hádam ojedinelo, aby sa z päťkára stál tojkár, Kopu minutého času, a práce a znížených učebných osnov a výsledok u valnej väčšiny slabých žiakov žiadern. Ani len na štvorkára sa nevyšplhali.
V porovnaní s tým sa z trojkára oveľa rýchlejšie stane dvojkár, či jednotkár§. No pre znížené učebné osnovy pre blbečkov, trpia neduhom, že nie je čo po nich požadovať.....

Naše školstvo dokonca trestá jednotkárov tým, že musia robiť prijímačky, hoc 4 roky dokazovali že sú jednotkári, lebo sa stretnú s pretlakom na chcenú školu. A štvorkárov, či päťkárov nenúti ani tu hlúpu laktu prijímačok preskočiť! Necháva ich podliezť.
 

 

Takto sa nesnažíme nikoho motivovať, "No pre znížené učebné osnovy pre blbečkov, trpia neduhom, že nie je čo po nich požadovať....."
prečo tí, čo sa nechcú učiť nemajú možnosť učiť sa veci praktické a nemiešať im hlavu trigonometriou, zemepisom alebo dejepisom, ak je im to aj tak ukradnuté!
 
Hodnoť

 

ja z vlastnej skúsenosti viem, že na ZŠ deti úspešné na prvom stupni nedosahujú veľa krát takú úroveň na druhom stupni, keď je náuka náročnejšia a menia sa učitelia.. rovnako veľa podceňovaných deti (subjektívne vnímanou učiteľkou) má zrazu výrazne lepšie výsledky na druhom stupni. Rovnako si myslím, že z tohto portfólia vyberať študentov do 8 ročných gymnázií nemá zmysel, deti sú skoro odtrhnuté od štandardnej úrovni vzdelávania a bez ohľadu na vývin hodené do náročnejšej výučby, čo má za následok zvýšenie tlaku na psychiku a zlyhanie resp. nedosiahnutie očakávaných výsledkov... inak povedané pozitívne stanovená úroveň 8 ročného dieťaťa nemusí zodpovedať tomuto stavu o dva roky v porovnaní s jeho rovesníkmi, ktorí môžu byť o pár rokov na kvalitatívne na vyššej úrovni.
 
Hodnoť

 

Ja zas z vlastnej skúsenosti viem, že absolventi 8 ročných gmn sú oveľa úspešnejší na prijímacích pohovoroch na VŠ, než ich rovesníci, čo chodili pred VŠ o rok dlhšie do školy. Napr. spolužiaci staršej dcéry sa až na jednu, čo sa opakovane ale neúspešne pokúšala dostať na medicínu, dostali všetci na VŠ. Žiadna masmediálka či soc. práca. Presná polovica z nich skončila VŠ v zahraničí a to nie len v Česku. U mladšej to bolo dtto. Takže za mňa 8 ročné gymnáziá tri x áno, áno, áno.
 

Čičikov má rovnaké

skúsenosti. Všetci spolužiaci syna z osemročného gymnázia majú ukončené VŠ, lekári, farmaceuti, IT špecialisti, právnici, ekonómovia. Takže k tým trom áno sa pripája aj Čičikov. Jeho rodinka má s týmto typom gymnázia tie najlepšie skúsenosti. Určite by sa rušiť nemali, práve naopak, podporovať by sa mali čo najviac.
 

 

Hej. Lenže Čičikov nijako pri svojom hodnotení nereaguje na v celku správnu argumentáciu autora blogu. Samozrejme, že prajem rodičom múdrych detí ich štúdium na dobrých zahraničných školách. Ale vďaka tomu degraduje aj mnohí usilovní a tiež šikovní žiaci, na čo časom doplatí celá spoločnosť. Takto dostaneme z 10 detí 2 uznávaných odborníkov ale 8 kotlebovcov, čo nie je celkom OK. Ak osemročné gymnáziá tak mimo systému štátom plateného školstva.
 

áno je to tak

áno je to tak.
Lenže to nie je príčina ich super vzdelania, ale dôsledok.
Dôsledok, že ide o prefiltrované deti. Osemročné gymnázia nemajú v triede 4 rómov, 5 integrovaných, a pod ....
Zároveň otázka stojí tak: má štátny rozpočet platiť prevádzku školy, a školné žiakovi, ktorý zo štátu odíde.....
Moja dcéra tiež skončila osemročné gymnázium a ich trieda sú do jedného spolužiaka zo SR preč. Preč 36 spolužiakov! Ale nie Brno, či Praha, ale Paríž a ďalej... osobne dcéra v Škótsku.
Vstup na VŠ dáva predpoklad, že sa už do SR nevráti.

Má slovenské školstvo / slovenský rozpočet pripravovať zamestnancov pre zahraničie?
Problém nie sú osemročné gymnázia samotné, ale to, že sa im ich práca na dosiahnutí vzdelania výrazne zľahčila štátom, povyberajú si z populácie hrozienka a štátu ostanú deti, z ktorých nemá úžitok, ale len náklady...
Môžu existovať deti združené do výberových tried, ale v prvom rade má mať štát vypracovaný vzdelávací štandard a každý, kto ho nadlieza a každý, kto ho podlieza, nemá mať vzdelanie platené štátom.
Skvelí žiaci nech si za vzdelanie platia a rovnako tak aj slabí žiaci. To považujem z pohľadu štátu za fér.
Dnes je situácia taká, že neprefiltrované decká sú odsúdené na ne úspech len preto, že sa snažíme integrovať a integrovať.
Napríklad v KE je škola, kde je takmer 50 žiakov z 500 integrovaných. Aj v 9 ročníku: z 13 detí je 6 integrovaných. Čo je to za integráciu, ktorá sa ani po 9 rokoch nepodarila?!
Mnohí ti povedia, že často ide len o nevychované deti, ktorých rodičia kryjú papiermi. Keby títo rodičia museli zaplatiť za náklady, že ich k dieťaťu sa má stavať ako k integrovanému ... a navyše prečo by integráciu mala robiť škola, ktorá žiada na vzdelaní dosiahnuť štandard!
 
Hodnoť

Pán Slosiarik,

klobúk dolu, po dlhom čase tu čítam zaujímavý článok. Ja osobne si pamätám iba z rozprávania mojich rodičov o systéme "päť ľudových" a "mešťanka". Je to vlastne kopírovanie súčasného systému, že nadané deti po ukončení tzv. prvého stupňa postupujú (po prijímačkách???) do 8-ročného gymnázia.

Budem osobný a konkrétny. Moja prvá vnučka ukončila prvý stupeň ZŠ a po prijímačkách bola prijatá na 8-ročné gymnázium, kde viac-menej je v "miernom nadpriemere", je v piatom ročníku a nič nenasvedčuje tomu, že by mala do konca štúdia zlyhať. Ergo, má našliapnuté na "VŠ", zatiaľ bližšie nešpecifikovanú.

Iný prípad je moja druhá vnučka. Tá bravúrne zvládla prvý stupeň ZŠ až tak, že sa tam nudila a tešila sa na 8-ročné gymnázium, na ktoré bola prijatá (po prijímačkách :-)) pod rebríčkom hodnotenia ako č. 1. Jednoducho, bola najlepšia. Zdôverila sa mi, že v škole sa nudí, domáce úlohy a tzv. "projekty" robí cez prestávky a zaujíma ju moja knižnica.

Ja osobne sa dokážem odosobniť a dokážem sa reálne pozerať na ľudí bez toho, či ma k nim viažu nejaké putá.

Ale toto decko je INÉ. Je na ňom (už teraz, onedlho má 12 rokov) vidno, že radšej nediskutuje, pretože VIE, že diskusia s druhou stranou je zabitý čas.

Moja otázka na vás, pán Slosiarik, ale aj na diskutérov.
Čo s takýmito deťmi? Majú zostať v ZŠ deväť rokov a vylepšovať priemer? To akože toto chce súčasný politicko-spoločenské trend; ubíjať potenciál zjavne nadaných detí na úkor akejsi túžby po "glajchšaltovanej" spoločnosti, kde si budeme všetci rovní? Vrátane IQ?

Pevne verím, p. Slosiarik, že medzi takýchto sociálnych inžinierov nepatríte. Alebo som len nepochopil váš článok. ;-)
 


Najčítanejšie


 1. Adam Nochta: Ľuboš Blaha, ban-sexuál 6 926
 2. Peter Kollega: Som zločinec a nechcem aby ma riešila Ficova kurtizána a Čižnár-Gašparovičovi protežanti 1 964
 3. Peter Kollega: Papalášstvo od Mečiara po Beblavého 1 507
 4. Pavel Sibyla: Ako sa znásilňujú štatistiky nezamestnanosti za Matoviča 1 341
 5. Martin Greguš: Rozšírenie uhoľnej bane Turów - otvorená výzva ministrovi Jánovi Budajovi: STOP 807
 6. Adam Puškár: Obec Marianka varuje Stupavu pred výstavbou projektu Habánky 743
 7. Mišo Šesták: Ako známy rómsky muzikant zhudobnil vypálenie Lučenca ruskou armádou 743
 8. Stanislav Martinčko: Excelentný Rašiho plán na Koronu! 616
 9. Jozef Sitko: Ficov zákon o teple „okradol“ veľa domácností 593
 10. Dominika Dongova: Kňaz, jeho slová a ja.. 544

Rebríčky článkov


 1. Radoslav Žilinský: Zimný oddych na 1000 rôznych spôsobov
 2. Július Kovács: Páni čitatelie a blogeri celé to tu v SME zapácha hoci Haščákom a Martinom Borguľom
 3. Naďa Mitanová: Neodoslané listy, pozabudnuté sny, záhrady zarastené burinou...
 4. Stanislav Martinčko: Excelentný Rašiho plán na Koronu!
 5. Olívia Lacenová: Bitcoin si razí cestu nahor. Prekonal trojročné maximá
 6. Peter Biščo: Pán premiér, je nevyhnutné odložiť plienky a ...
 7. Nikola Ivanov: 10 častých chýb pri investovaní
 8. Peter Žiak: Mao-Tovič - za 9 mesiacov tam, kde Fico za 12 rokov ...
 9. Miroslav Binčík: Deti, kto sa nezmestí na javisko, pôjde do sakristie
 10. Dušan Seberíni: Bájka o besnom kocúrovi


Už ste čítali?