reklama

Integrácia žiakov na základných školách by nemusela mať až taký nárast

Memorovanie znie v dnešnej dobe takmer ako nadávka.Ako keby sa zabudlo na to, že pamäťové schopnosti je potrebné rozvíjať a sú informácie nevyhnutné pre človeka, ktoré si musí zapamätať a vedieť ich hneď použiť...

Písmo: A- | A+
Diskusia  (3)

Súčasná doba je veľmi poznačená ľudskou snahou byť úspešný. Pre niekoho je to mať významné spoločenské postavenie prípadne mať veľa peňazí či veľký majetok, či prácu v ktorej sa mu darí, alebo mu stačí mať zabezpečenú rodinu s vydarenými deťmi. Určite každý ľudský jedinec sa o to snaží, resp. by sa mal o to snažiť, avšak miera celkového výsledku a samotnej spokojnosti jednotlivca je u každého rozdielna.

V poslednom čase si všímam, že niektorí rodičia veľmi citlivo vnímajú svoj úspech a vlastný „ imidž“ aj cez úspechy svojich detí v škole. Ak nedosahujú výsledky podľa ich predstáv a nezmieria sa často s objektívnymi príčinami – dané fyzickými i psychickými schopnosťami dieťaťa, nastupuje integrácia. Často sú však za týmto neúspechom i subjektívne príčiny. A možno by nebolo potrebné ani hľadať pomocnú barličku na to, aby dieťa nebolo hodnotené horšou známkou prípadne neopakovalo ročník. Možno by stačilo len viac sa dieťaťu venovať doma, a nie vybavovať „papier“ na Pedagogicko-psychologickej poradni, kde často ich odborní pracovníci napíšu taký posudok, aký im nadiktuje rodič. Vyhnú sa tak zbytočným kontroverziám. Veľmi si vážim tých rodičov, ktorí triezvo s pochopením vnímajú predpoklady a možnosti svojho dieťaťa, spolupracujú s učiteľmi a spoločne hľadajú tie najlepšie možnosti pre jeho vzdelanie a výchovu.

SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

Určite týmto javom či anomáliám napomohli aj teórie niektorých odborníkov, že snáď z každého dieťaťa môže byť obrazne povedané minister, len záleží od foriem, metód, prístupu, atď.... Ako keby nevedeli, že každý človek má určité dispozície a Gaussova krivka platí aj pre rozdelenie ľudskej populácie. Väčšina z nás patrí do priemeru. Samozrejme to, kam sa každý jednotlivec ďalej posunie, závisí aj od toho, ako je vedený rodičmi, učiteľmi, ale tiež aj od vlastných schopností a ambícií. Dôležité je však, aby na konci tohto procesu bol človek schopný úspešne vykonávať prácu, ktorá ho baví a tiež, aby získal všetko, čo charakterizuje dospelého jedinca. 

SkryťVypnúť reklamu
reklama

Jedným z mojich ďalších postrehov je fakt, že často absentuje seriózna domáca príprava na vyučovanie. Niektorí rodičia podľahli ilúzii, že dieťa sa má naučiť všetko v škole a doma snáď nie je treba zobrať knihu do ruky. Ale bez systematickej domácej prípravy však žiak nemôže napredovať. Naučiť sa slovíčka z cudzieho jazyka, či prepočítať si príklady z matematiky, a utvrdiť si tak prebrané učivo je nevyhnutnosť. Áno, je to „stará škola“, ale táto nová priniesla aj to, že niektorí žiaci aj na strednej škole chodia do školy s jedným zošitom a o príprave na vyučovanie sa nedá ani hovoriť. 

No a skutočnou čerešničkou na torte v týchto novodobých teóriách je slovíčko „memorovanie“. To je už snáď ako nadávka. Ako keby sa zabudlo na to, že pamäťové schopnosti je potrebné rozvíjať a sú informácie nevyhnutné pre človeka, ktoré si musí zapamätať a vedieť ich hneď použiť – násobilka, vybrané slová,.... Však ani herci, keď hrajú Shakespeara či recitujú Hviezdoslava, tak si nevymýšľajú a nerozprávajú, čo im slina prinesie na jazyk.

SkryťVypnúť reklamu
reklama

Chápem, že v súčasnej dobe rodičia nemajú veľa času na svoje deti, ale mohli by sa trochu zastaviť a zaspomínať si na svoje školské roky. A možno by mohli aj viac vyžadovať od svojich detí, i keď na druhej strane treba otvorene povedať, že obsah učiva sa oproti minulým rokom dosť zredukoval a nároky učiteľov na vedomosti žiakov klesajú. Nech nepodľahnú predstave, že škola je len o zábave a hraní sa. Je aj o učení, a občas si treba aj sadnúť k domácej úlohe, či naučiť sa básničku...

Ján Slosiarik

Ján Slosiarik

Ján Slosiarik

Bloger 
  • Počet článkov:  10
  •  | 
  • Páči sa:  17x

Učiteľ, absolvent MFF UK Bratislava (1983). V súčasnosti učiteľ na ZŠ s MŠ Juraja Slávika Neresnického v Dobrej Nive. V minulosti (1999-2015) riaditeľ Gymnázia Andreja Sládkoviča v Krupine. Zoznam autorových rubrík:  NezaradenéSúkromné

Prémioví blogeri

Adam Valček

Adam Valček

14 článkov
Juraj Hipš

Juraj Hipš

12 článkov
Yevhen Hessen

Yevhen Hessen

19 článkov
Post Bellum SK

Post Bellum SK

73 článkov
Monika Nagyova

Monika Nagyova

295 článkov
Jiří Ščobák

Jiří Ščobák

750 článkov
reklama
reklama
SkryťZatvoriť reklamu