Medveďku daj labku...

Autor: Ján Slosiarik | 11.8.2019 o 8:00 | Karma článku: 2,12 | Prečítané:  852x

Dávno, pradávno, keď hrozilo, že v našich lesoch stratíme najväčšieho a najvzácnejšieho predátora, bolo prijaté rozhodnutie, že ho treba zachrániť pre budúce generácie.

Poľovníci si ho teda museli vyškrtnúť  z poľovného lístka a boli nútení uspokojiť sa len s diviačou či inou vysokou alebo srnčou zverou. Líšky, jazvece, zajace boli len takým spestrením ich vychádzok za „poľovkou“. A náš medvedík „dostal krídla“. Keďže bol zákonom chránený a nemá žiadneho nepriateľa, ktorý by ho ohrozoval, mohol sa rozvíjať do krásy, ktorá už zdá sa nám realistom, prerastá cez hlavu. Pomaly sa bojíme ísť niekam do hory, či na lúky za dedinou, alebo vo svojej obci v neskorých nočných hodinách sa vracať domov z návštevy od priateľov. Všeobecne sa konštatuje, že výskyt tohto živočícha na území v ktorom sa pohybuje, ďaleko prekračuje normu. No my stále v intenciách tézy „vymierajúceho živočícha“ nedovolíme reguláciu jeho počtu v našich lesoch.

Veľa poznámok by som mohol uviesť aj z facebooku, ktoré glosovali príhodu p. Kňazeho na Poľane. Nechcem to uvádzať, ale buďme už trochu realisti. Nedovoľme týmto „ nadšencom“ ochrany všetkého živého či mŕtveho presadzovať svoju životnú filozofiu, ktorú si vytvorili, ktorej veria, a pre ktorú sa chcú aj snáď priväzovať ku kmeňom stromov. Ale hádam iba ku tým napadnutým lykožrútom. Na Poľane by sa na noc nedal priviazať asi ani jeden z nich.

Vážim si skutočných ochrancov prírody, sám som dlhé roky turista, a viem ako sa má človek v prírode správať, ako ju má chrániť. Dávam však otázku tým ochranárom všetkého a našich národných parkov:“ Ako bojujú za to, aby neboli také vážne zásahy človeka do biotopov napr. v Demänovskej doline alebo pod Soliskom vo Vysokých Tatrách. Ako je možné, že na Chopok máme vybudovanú cestu, kam sa dostanete lepším autom a z Ďumbiera je už vyše 30 rokov uzávera na Štefánikovu chatu kvôli hroziacej erózii terénu. Jediné na čo sa zmohli, bolo nesmelé konštatovanie, že by bolo dobré dané územie prekategorizovať, aby už nebolo súčasťou národného parku NAPANT. Je to na smiech. Títo bojovníci za ochranu prírody a všetkého  čo v nej je, by sa mali zamyslieť nad tým, keď im prichádzajú na účet peniaze ako neziskovej organizácii od štátu, či si ich vôbec zaslúžia. Chcem veriť, že ich nedostávajú aj od developerov...

 

Ján Slosiarik

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Už ste čítali?